Select Page

Moje zdjęcia ślubne

Śluby to fotografia emocjonalna. Kiedy para patrzy na moje zdjęcia, nie obchodzi ich tak naprawdę ekspozycja ani faktura chmur. Patrzą na siebie i ludzi, których kochają. Oczywiście muszę skomponować ładne zdjęcie i wykazać się kreatywnością, ale staram się skupić na tym, co Para chciałaby zapamiętać, oglądając album za 5/10/20 lat.

Jako fotograf ślubny, jestem przekonany że jedną z najlepszych strategii kompozycyjnych jest skupienie się na obrazach z głębią. Głębokie zdjęcia, jak każdy dobry tort weselny, składają się z wielu warstw ludzi, przedmiotów i emocji, które tworzą fascynujące zdjęcia, a dla tych, którzy są zaangażowani, wspomnienia z całego życia. Fotografia z głębią jest złożona – pokazuje i opowiada historię. Podobnie jak w przypadku wielu wspaniałych obrazów, potrzeba trochę szczęścia i sporej wprawy.

Fotografia ślubna i wyjście poza ramy

Każdy, kto był na weselu, wie, że praca zaangażowanego fotografa nie jest prosta. Jest to podwójnie prawdziwe w przypadku fotografa ślubnego, którego celem nie jest tylko sfotografowanie pary, rodziny i obecnych przyjaciół, ale uchwycenie energii i różnorodności emocji towarzyszących wydarzeniu. Myślę, że to jest sednem sprawy w miejsce dużej ilości zdjęć które nie wnoszą emocji w dniu ślubu.

Aby uzyskać złożone ujęcie, potrzeba wytrwałości i zwiększonej świadomości. Z natury fotoreporterzy kierują się stwierdzeniem „otrzymasz to, co widziałeś”,zupełnie nie myśląc, że istnieje wiele kreatywnych sposobów podejścia do sceny rozgrywającej się przed nimi. Niebezpieczeństwo związane ze złapaniem tego jednego wielkiego emocjonalnego zdjęcia polega na tym, że może wtedy pojawić się tendencja do fotografowania wszystkiego w koło. Zawodowiec skupia się na czym innym- nieustannie skanując akcję i przygotowując się na większe emocje czające się tuż za rogiem. Jedną z moich ulubionych metod uzyskania zasięgu w tych sytuacjach jest wyczekanie ujęcia w danym momencie. Jeśli dobrze skadrowałem kompozycję i ustawiłem ekspozycję to odnajduję emocje, zwykle kończące się bogatym, głęboko złożonym zdjęciem ślubnym.

Cierpliwość podczas zdjęć

 Jednym ze Świętych Gralów dla mnie jako fotografa ślubnego jest zdjęcie z warstwami działania i reakcji, które dzieją się w tym samym czasie. Ta nieuchwytna scena często czai się na przyjęciu, gdzie zbiór osobowości i emocji łączy się w naładowanym emocjami jednym obrazie. Mieszanka radości, szoku i nawet odrobiny zamieszania w momencie fotografowania, może tworzyć niesamowicie bogaty obraz o niekończących się walorach fabularnych.

Szczere okazywanie uczuć jest podatnym gruntem dla tworzenia intymnych obrazów, ale prawie zawsze jest to ćwiczenie cierpliwości i hartu ducha. Dobrze przygotowany i myślący przyszłościowo fotograf ślubny nie ma problemu z wyszukaniem tych okazji i wkroczeniem do akcji w odpowiednim momencie. Oczywiście mam na myśli siebie 😉

Poznaję swoich klientów

 Świadomość i znajomość klientów pomaga mi w stworzeniu bardziej złożonej fotografii ślubnej. Moim zdaniem, głębia tkwi nie tylko w obrazie, ale także w rozumieniu  emocji, które się z tym wiążą. Im bardziej jestem dostrojony do pary młodej i niezliczonych skomplikowanych relacji w fotografowanym miejscu, tym lepiej się odnajduję w wyszukiwaniu organicznych kompozycji, a następnie umieszczaniu interesujących ludzi i tła na moich zdjęciach ślubnych. Ten rodzaj empatycznego podejścia do mojej pracy owocuje mocniejszymi obrazami o znacznie głębszym kontekście i znaczeniu.

 Kiedy oglądacie zdjęcia przedstawiające dwa różne zestawy emocji, zwykle oprawione w układ pierwszego planu i tła, natychmiast przyciąga to waszą uwagę. Twarz jednego gościa radośnie się śmiejącego, podczas gdy inny płacze zaledwie kilka metrów dalej, jest wizualną ucztą informacji, a my instynktownie chcemy poznać historię, która się za tym kryje. Czy to nie jest ciekawe ?

Tak przedstawiona historia, na zdjęciach ślubnych za pomocą aparatu i umiejętnego kadrowania, będzie pobudzać Wasze wspomnienia bardzo długo. Wasze interakcje z rodziną i goścmi tego dnia będą widoczne na moich zdjęciach i powtórnie wywołają tak porządane emocje długo po ślubie. Serdecznie zapraszam Was do takiej współpracy !

Snobista – Fotograf ślubny warszawa